Registered Teams

Startnumber Skipper Co-Sailor
1 Kik van Swol (Netherlands) (Sint Pancras) Tim Versteeg
2 Vincent Huntelman (Netherlands) ('s-Gravenhage) Cyril Calis
3 Adrie van Bijsterveldt (Netherlands) (Ede) Wim van Bijsterveldt
4 Hans Kieft (Netherlands) (Zeewolde) Randolf Kobus
5 Dion Obers (Netherlands) ('s-Hertogenbosch) Rik Braeckmans
6 Martin Maat (Netherlands) (Oudeschild)
7 Alfred de Jong (Netherlands) (Ridderkerk) Wouter de Jong
8 Ellen Gorter (Netherlands) (Zeist) Dick-Jan Meijvogel
9 Rob Hendrikx (Netherlands) (Zeist) Gideon Kreytz
10 Ronald van de Bilt (Dutch) (Huijbergen) Edwin Durinck
11 Gerhard Bruggink (Netherlands) (Lemmer) Mirthe Bruggink
12 Alex Brouwer (Netherlands) (Drachten) Mark Hiemstra
13 Marleen Boers (Netherlands) (Enschede) Erik Mesman
14 Richard Verburg (Netherlands) (Pijnacker)
15 Arnold Boomstra (Netherlands) (Den Burg) Pleun Meurs
16 Frank Van Zeggeren (Netherlands) (Alkmaar) Jurjen Blokzijl
17 John Cardol (Netherlands) (Dreischor) Wouter Van der Weijde
18 Hajo Albrecht (Germany) (Wangerooge) Javier Dr. Acosta
19 Frank Veelenturf (Netherlands) (Langerwehe) Niek Boer
20 bas - stevens (Netherlands) (Laren) Rodolphe Becker
21 Bart Tonnaer (Netherlands) (Amsterdam) Hans-Maarten Vos
22 Mark de Koo (Netherlands) (Huizen) Edmond Alblas
23 Jelte Wolters (Netherlands) (Alkmaar) Pamela van Heuven van Staereling
24 Robert Jan Brouwer (Netherlands) (Nieuwegein) Gerrit Rijk Brouwer
25 Pierre Neuwirth (Netherlands) (Hannover) Jannik Andersen
26 mischa Bauman (Netherlands) (Dronten) Sonny Bauman
27 Johannes J.M Schreurs (Netherlands) (Assens) Floris van der Heijden
28 Toon Vanagt (Belgium) (Brussel) Robert Klaaijsen
29 Hansje Eilers (Netherlands) (Kessel) Sieme Boomstra
30 Xander Pols (Netherlands) (Rotterdam) Collin van Vugt
31 Marco Smit (Netherlands) (Elburg) Marinus uit de Bosch
32 Sophie Brugemann (Netherlands) (Den Burg) Sjef Brugemann
33 Oleg von Cube (Germany) (Hamburg) Jascha von Cube
34 Lennert Schoenmeijer (Netherlands) ('s-Gravenzande) Hugo van Diesen
35 dirk jan van der schoor (Netherlands) (Klaaswaal) ido de ruiter
36 Joerg Stahl (Germany) (Pinneberg) Thomas Fago
37 Werner P Boerma (Netherlands) (Blaricum) freek p stoffel
38 Uwe Gerl (Germany) (Geltendorf) Sebastian Wolf
39 Paul Scholten (Netherlands) (Bergen (NH)) Rob Scholten
40 Josef Grieb (Germany) (Tännesberg) Hannes Haering
41 Bart Gort (Netherlands) (Aalsmeer) J. Heerema
42 Timo Hartmann (Germany) (Kaufbeuren) Susanne Hartmann
43 Bart Brouwer (Netherlands) (Aalsmeer) Jeroen Piet
44 Martin Cura (Germany) (Otterfing) Hendrik Becker
45 Sem de Jongh (Netherlands) (Amsterdam) Wiboud Burkens
46 Dirk Rothe (Germany) (Ulsnis) Fridjof Bobka
47 Sünko Schröder (Germany) (Bad Zwischenahn) Sünko Schröder
48 stefan zeekant (Netherlands) (Purmerend) Willem Vierbergen
49 Eric de Haas (Netherlands) (Harderwijk) Niels de Haas
50 Claus-Dieter Janßen (Germany) (Bad Zwischenahn) Wolfgang Honig
51 Jan peter Born (Netherlands) (Harderwijk) Arend Te Velde
52 Ernst Wienke (Netherlands) (Velp) Hans Vreeman
53 Burkhard Verhaelen (Netherlands) (Kevelaer) Roman Verhaelen
54 jens spitzer (Germany) (saterland) ulrike rieger
55 Maurice Schwarz (Germany) (Kevelaer) Tim Kahlhofen
56 Jacques Montet (Netherlands) (Maastricht) Bart Bulté
57 Danny de Vries (Netherlands) (Wormer) Peter de Jager
58 Stefan Scheringer (Germany) (Offenburg) Sebastian Scheringer
59 Mathijs Meuwissen (Netherlands) (Abcoude) Huib Meuwissen
60 Rein Meuwissen (Netherlands) (Abcoude) Renate Meuwissen
61 Robbert Haas (Netherlands) (Rotterdam) Morten Haas
62 Edwin Walhout (Netherlands) (Middelburg) Peter de Regt
63 Wijbren Taconis (Netherlands) (Noordwijk) Dominique Woof
64 Albert Rengers (Netherlands) (Bussum) Charles Pallandt
65 Stephan Schütte (Germany) (Ganderkesee) Jochen Fiedler
66 Gerard van Kralingen (Netherlands) (Hoek van Holland) Shirley van Kralingen
67 jacob den houting (Netherlands) (Noordwijk) dominique den houting
68 Guus Groeneveld (Netherlands) (Haarlem) Mark Klaaijsen
69 onno schuitema (Netherlands) ('s-Gravenhage) linda boer
70 Gerard Loos (Netherlands) (Betera Valencia) Pieter Van Ruitenburg
71 Thomas Wich (Germany) (Oldenburg) Hartwig Fehrendt
72 Kees Asselt, van (Netherlands) (Apeldoorn) Koert Ackerman
73 Arjen van Dulst (Netherlands) (Rotterdam) Jeroen van Dulst
74 Duco Visser (Netherlands) ('s-Gravenzande) Yolande Bezuijen
75 Michiel Jongebreur (Netherlands) ('s-Gravenhage) Michiel Temmerman
76 Louis Ramses Mr DELGRANGE (Netherlands) (PARIS) Pierre BETSCH
77 Hans Edelijn (Netherlands) (Hattem) David Rave
78 Pieter Oskam (Netherlands) ('s-Gravenhage) Tony Mels
79 Rolph Spaas (Netherlands) (Utrecht) Oscar Nijman
80 Stephan Zeijlemaker (Netherlands) (Amsterdam) Elmert de Boer
81 Ronald Batenburg (Netherlands) (Den Helder) Christiaan van der Meijden
82 Till Schmitz (Netherlands) ('s-Gravenhage) Erica de Groot
83 Arco Elsman (Netherlands) (Utrecht) Alje Kuiper
84 Job van der ploeg (Afghanistan) (De Koog) Bram van den Elst
85 Rudolf Gräve (Netherlands) (Amsterdam) Ruben Gräve
86 Hans Scholten (Netherlands) (Den Haag) Laetitia Sprij
87 Arjan Baas (Netherlands) (Teteringen) Tjalko Jansz
88 Paul Carstens (Netherlands) (Amsterdam) Rebecca Carstens - Brosens
89 Onno Groeneveld (Netherlands) (Bussum) Philip Groeneveld
90 Hans van Dam (Netherlands) (Rotterdam) Marius van Dam
91 Dick Ganseman (Netherlands) (Utrecht) Patrick Hofman
92 Bernd Sielken (Germany) (Hagen im Bremischen) Albert Brouwer
93 Oebe Rombout (Netherlands) (Amsterdam) Alexander Lambalk
94 Theo Heftrich (Luxembourg) (Alkmaar) Annika Heftrich
95 Alex van Os (Netherlands) (Monster) Walter Vermaat
96 Pierre Meermans (Netherlands) (Amsterdam) Victor Laban
97 Joyce Frentzen (Netherlands) (Oegstgeest) Robert Frentzen
98 rob monseurs (Netherlands) (Bussum) bastiaan fontein
99 Holger Nürnberg (Germany) (Lübeck)
100 Edwin H. Erckens (Netherlands) (Wassenaar) Auke De Bos
101 Edward Ooteman (Netherlands) (Bergen (NH)) Conrad Keijzer
102 Roy Molier (Netherlands) (Zwaag) Bram Kamstra
103 Anna Kroon (Netherlands) ('s-Gravenhage) Matthijs Spijk
104 Maarten van der Gaarden (Netherlands) (Haarlem) Jan Hoogstra
105 Thymen Erckens (Netherlands) (Wassenaar) Matthijs Werre
106 Willie Van der Heijden (Netherlands) (Nuenen) Arthur Moerman
107 Stefan Abdreas (Germany) (Hemmingen) Svenja Andreas
108 Chris Minnee (Netherlands) (Katwijk) Jan Minnee
109 Rik Duinmeijer (Netherlands) (Beverwijk) Corstiaan Alessie
110 Coen Werre (Netherlands) (Wassenaar) Arjan Kaaks
111 Gertjan Molenaar (Netherlands) (Loosdrecht) Sam Molenaar
112 Herman Kappetijn (Netherlands) ('s-Gravenhage) jos lausberg
113 Jerphaas Verbrugh (Netherlands) (Harderwijk) Marc Onland
114 Evert Rengelink (Netherlands) (Duivendrecht) Gunnar Bech
115 Geert Ruesink (Netherlands) (Arnhem) Raymond van der Haas
116 erik rovers (Netherlands) (Santpoort-Zuid) frank Gerritsma
117 Bastiaan Bloem (Netherlands) (zwaagdijk) Quinten Bloem
118 Lucas Clercx (Netherlands) (Son en Breugel) Josephine Clercx
119 Willem van Putten (Netherlands) (De Bilt) Michelle van Putten
120 David Rowen (Netherlands) (Hamburg) Paul Ropohl
121 Pieter Koorn (Netherlands) (Alkmaar) Rob Dekker
122 Mark Zwart (Netherlands) (Aalsmeer) Edgar Van den Berg
123 Niels Van Os (Netherlands) (Zeewolde) Tijmen Bredenoord
124 Teuntje van Es (Netherlands) (Utrecht) Samantha Kruyf
125 Lynn Pieters (Netherlands) (Dordrecht) Emma van Welij
126 Bart Johannes van den Brink (Netherlands) (Utrecht) Lotte van Senten
127 Paul Mines (United Kingdom) (Haughley, Stowmarket) Stuart Smith
128 Jelmer Wijma (Netherlands) (Alkmaar) Dumas Bruin
129 Hans Breur (Netherlands) (Rotterdam) Roel Everaars
130 Rolf van Stee (Netherlands) (Middelburg) Rob Nijhof
131 Robin Mineur (Netherlands) (Noordwijk) Sander Mineur
132 John Mr Tuckwell (United Kingdom) (Oswestry) Jon Mr Cotgreave
133 Maaike Schijve (Netherlands) (Eede) Maartje Oostveen
134 Stephan Dorfner (Germany) (München) Michael Krause
135 Jelmer de Weerd (Netherlands) (Rotterdam) Wilbert van den Bos
136 Kai Cording (Germany) (KÖLN) Birgit Rübenich
137 Bram de Kruijff (Netherlands) (Elst) Arthur Verheijen
138 Andreas Monen (Netherlands) (Alkmaar) Sandra Korprich
139 Jelle Geert Hiemstra (Netherlands) (Dieren)
140 Wik Becker (Netherlands) (Amsterdam) Rob Becker
141 Bart Langius (Netherlands) ('s-Gravenhage) Frank Vangangelt
142 André Hauschke (Germany) (Euskirchen)
143 Arno Overgaauw (Netherlands) (Utrecht) Mark de Groot
144 Cees Nelis (Netherlands) (Heemskerk) Jan-willem Burggraaf
145 Theodoor Gijsbers (Netherlands) (IJsselstein) Esther Krijnen
146 Remco lub (Netherlands) (Enkhuizen) Jeroen Kraan
147 Marc Riteco (Netherlands) (Ottersum) Biem Riteco
148 Bas Roukema (Netherlands) (Amsterdam) Thijs van Hees
149 rinze vd schuit (Netherlands) (Oranjewoud) laura vd schuit
150 Ronald Loggers (Netherlands) ('s-Gravenhage) Kenneth van Dam
151 Tom Hotting (Netherlands) (Zaandam) Sander van Raam
152 Rainer Harmschmidt (Germany) (Bad Zwischenahn) Rainer Harmschmidt
153 Ton Swart (Netherlands) (Papendrecht) Ynse de Vos
154 Ernie De Jonge (Netherlands) (Vlagtwedde) Dennis Vording
155 Gerard Heilig (Netherlands) (Spaarndam) Martin Schneider
156 Willem Offerhaus (Netherlands) (Utrecht) Johannes Offerhaus
157 Allard Verburg (Netherlands) (Leiderdorp) Anna Smit
158 Rob Delfos (Netherlands) (Amsterdam) Anke Haadsma
159 Duco Rensink (Netherlands) (Culemborg) Jelle Tasma
160 Peter Vink (Netherlands) (Hoek van Holland) Ilja Amels
161 Jan Hein Breve (Netherlands) (Utrecht) Huib van Weele
162 Albert Steenman (Afghanistan) (Maasdam) Mitchel Steenman
163 Peter Goudriaan (Netherlands) (Egmond aan Zee) Nienke Goudriaan
164 Jan Schrama (Netherlands) (Hilversum) arnoud Schrama
165 Daphne van Noordt (Netherlands) (Wateringen) Ranneke Kuiper
167 Jochen Graetz (Netherlands) (Krefeld) Marten de Jong
168 Niels de Boer (Netherlands) (Mheer) Michiel Veth
169 Kaspar van Eijl (Netherlands) (Amsterdam) Sander de Block
170 George Van Rossenberg (Netherlands) (Tiel) Francisco De Melo
171 Frans Damminga (Netherlands) (Paterswolde) Arjen Damminga
173 Aafke Croockewit (Netherlands) (Amsterdam) Ilsa Maria Sillekens
174 Harold Elfring (Netherlands) (Amsterdam) Olaf Laagwater
175 Gert-Jan de Vlugt (Netherlands) (Voorburg) Evert-Jan Althuis
176 Koos Koster (Netherlands) (Elst) Michael Besselink
177 Eline Tan (Netherlands) (Amsterdam) Yosha de Baat
178 Martijn Visser (Netherlands) (Amsterdam) Just Janse de Jonge
179 Jan Joustra (Netherlands) (Groningen) Maarten Frölich
180 Jan Wijker (Netherlands) (Egmond aan den Hoef) Lotte de Winter
181 Wouter de Baat (Netherlands) (Tiel) olivier tan
182 Thorin Zeilmaker (Netherlands) (Noordwijk)
183 jasmijn Loggers (Netherlands) (Den Haag) isabeau Van Dam
184 Philippe D’Hondt (Netherlands) (Knokke-Heist) Wim Derreudre
185 Erik Hensen (Netherlands) (Aerdenhout) Frits Smit
186 Klaus Rieck (Germany) (Hamburg) Ole Paulsen
187 Tom Stuckens (Belgium) (Malle) Emiel Stuckens
188 Stefan Dackus-Wirken (Netherlands) (Tilburg) Mike De Winter
189 Xavier Ponard (Netherlands) (Couternon) Jérôme Cazade
190 André Zijlmans (Netherlands) (Huisduinen) Laura Zijlmans
191 Gert Roukema (Netherlands) (Westmaas) Michelle van Dorst
192 Jolbert van Dijk (Netherlands) (Lelystad) Frank de Waard
193 Anna van der Duim (Netherlands) (Den Hoorn Texel) Sjoerd Oosterkamp
194 Marten Holtrop (Netherlands) (Vleuten) Daan Baljet
195 leon van Dalfsen (Netherlands) (Utrecht) Max van Pinxten
196 Jerry Schäffer (Australia) (Avalon) Nadeche Schäffer
197 Rogier Duijndam (Netherlands) (Noordwijk) Sonja Steenvoorden
198 grant piggott (Netherlands) (southampton) adam piggott
199 Bob Hensen (Netherlands) (den haag) douwe Monsma
200 Kyle Stoneham (United Kingdom) (Great Britain) Ross Harvey
201 Simon Northrop (United Kingdom) (Birchington) Caleb Cooper
202 Arne Krever (Netherlands) (Utrecht) Rob Bouman
203 Vladimir Voûte (Netherlands) (Rotterdam) Annegien Blokpoel
204 robert Soet (Netherlands) (Huizen) Richard Vos
205 Antoine Eilers (Netherlands) (Kessel) Jeroen Bouman
206 Lucas Struijk (Netherlands) (Woubrugge) Teun van der Wal
207 Eduard Dirkzwager (Netherlands) (Amsterdam) Bas van Eck
208 Martin Glas (Netherlands) (Noord-Scharwoude) Anette Glas
209 onno henneman (Netherlands) ('s-Gravenhage) helene wilkens
210 Erik Keizer (Netherlands) (Bussum) Rene Valkhoff
211 William D Sunnucks (Netherlands) (Coggeshall, Essex) Mark Self
212 Marc van den Berg (Netherlands) (Amstelveen) Daan van den Berg
213 Eduard Zanen (Netherlands) (Oudeschild) Mischa Heemskerk
214 Bart Damen (Afghanistan) (Alkmaar) Valerie Goudriaan
215 Ruud Goudriaan (Netherlands) (Egmond aan Zee) Sabrina Goudriaan
216 Phlip Boswinkel (Netherlands) ('s-Gravenhage) Wouter Loomans
217 Jeroen Van Lunen (Netherlands) ('s-Gravenhage) Peter Siepel
218 thomas de Jong (Netherlands) (Ridderkerk) maarten pol
219 Rémon Teunissen (Netherlands) (Zeewolde) Lars Teunissen
220 Femme van der Weiden (Netherlands) (Waalre) Huub van der Weiden
221 Alex de Bruijn (Netherlands) ('s-Gravenzande) Ruud Koene
222 marc Hazenberg (Netherlands) (Leiden)
223 Steven Smit (Netherlands) (Noordwijk) Sander van der Niet
224 Hans Brandsma (Netherlands) (Den Helder) Bas van Pelt
225 Douglas Alan Wright (Netherlands) (sandown) Christian Richardson
226 Gunnar Larsen (Netherlands) (Den Haag) Ferdinand van West
227 Sanne Wielenga (Netherlands) (Oostvoorne) Sil Grijpma
228 Lennaert van der Kroon (Netherlands) (Alkmaar) Paul de Beus
229 Jeroen Staamer (Netherlands) (de Cocksdorp) Jessica Rebel
230 Jacco Dros (Netherlands) (Den Burg) Wouter de Waal
231 Henk Zijm (Netherlands) (Hem) Arjan van Sijp
232 Rinze Vallinga (Netherlands) (Zeist) Marcel van Haasteren
233 Stephan van Rooijen (Netherlands) (IJsselstein) Fleur van Rooijen
234 Jonas Lölsberg (Germany) (Aachen) Katharina Niestroj
235 Cas Zanen (Netherlands) (Oudeschild) Tijn Boenk
236 Tjiddo Veenstra (Netherlands) (Haarlem) Martijn van Nugteren
237 Peter Wetsteen (Netherlands) (De Koog) Mendy Wetsteen
238 Bouwe Van der Weiden (Netherlands) (Waalre) Wisse Faber
239 Elwin Gastelaars (Netherlands) (Haarlem) Gerard Harenberg
240 Eduard Zanen (Netherlands) (Oudeschild) Mischa Heemskerk
241 Peter Van Rooijen (Netherlands) ('s-Gravenzande) Ab Van Kester
242 Henk Prins (Netherlands) (Oudeschild) Eric Haeck
243 Sander Nolden (Netherlands) (Wieringerwerf) Robbert-Jan Dijkstra
244 Roger de Kok (Netherlands) (Wassenaar) Marie Renault
245 freddy heijerman (Netherlands) (De Heurne) Ronald Schroor
246 Klaas Vrijburg (Netherlands) (De Veenhoop) Gerben Vrijburg
247 Joost van der Hoeven (Netherlands) (Naarden) Adry van der Meulen
248 Bart van der Meulen (Netherlands) (Haarlem) Vincent Kruijt
249 Bert van Son (Netherlands) (Bergen (NH)) Paul Luttik
250 Marijn Bartelink (Netherlands) (Wassenaar) Ellen Bartelink
251 Remko Nagtegaal (Netherlands) (De Cocksdorp) Linsey Nagtegaal
252 Wim Lagaay (Netherlands) (Wassenaar)
253 Marcel Duiveman (Netherlands) ('s-Gravenhage) pim hagenaar
254 Adriaan Lagaay (Netherlands) (Wassenaar) Michel Deconinck
255 Duco van der Kuijl (Netherlands) (Oudeschild)
256 Ute Klaassens (Netherlands) (De Veenhoop) Hans van Sloten
257 Richard Kooloos (Netherlands) (Wassenaar)
258 Michiel Evers (Netherlands) (Lemmer) Pol Evers
259 Eric Vollenbrock (Netherlands) (bergen nh) Peter van Keulen
260 Theo Jorritsma (Netherlands) (Hensbroek) Vivian van Waveren
261 Marco Eelman (Netherlands) (Oosterend) Paulien Stol
262 Karl Schott (Germany) (Emmerich) Moor de Waal
263 Ard Van Leeuwen (Netherlands) (Katwijk) Daniel Van Krijgsman
264 Jaco van Duijn (Netherlands) (Katwijk) Geert van Leeuwen
265 Robbert de Jong (Netherlands) (Den Burg) Willem Houwing
266 Henk Blankman (Netherlands) (Broek op Langedijk) wouter de boer
267 Tryntsje Postma (Netherlands) (Den Hoorn) Betty van der Gietema
268 Kees Bakker (Netherlands) (Den Hoorn) Hans Bakker
269 Yvonne Nieboer (Netherlands) (Julianadorp)
270 Edmund Aufenast (Netherlands) (De Cocksdorp) Tijmen de Ritter
271 Dennis van Leeuwen (Netherlands) (Alkmaar) Gerben Staal
272 Frithjof Sacht (Germany) (Ulsnis) Mirjam Bayer
701 Adriaan Van Rijsselberghe (Netherlands) (Den Burg)
702 Dennis Littel (Netherlands) (Ridderkerk)
703 Ewoud Van den Berg (Netherlands) (Nes)
704 Vincent Jansen (Netherlands) (Hilvarenbeek)
705 Remko Streep (Netherlands) (Haarlem)
706 Bas Mulder (Netherlands) (Den Hoorn)
707 Floris Visscher (Netherlands) (Amsterdam)
708 Peter Mulder (Netherlands) (Den Helder)
709 Paul van der Sluijs (Netherlands) (Heteren)
710 Maarten Midden (Netherlands) (Utrecht)
711 Pieter Eliens (Netherlands) (Heerhugowaard)
712 Simon te Velde (Netherlands) (Geleen)
713 Peter Dannenburg (Netherlands) (Nieuwegein)
714 Leendert van Gaalen (Netherlands) (Huizen)
715 pieter Bijl (Netherlands) (Maasdijk)
716 Kiran Badloe (Netherlands) ('s-Gravenhage)
717 Max Baaijen (Netherlands) (Lunteren)
718 Kester den Nieuwenboer (Netherlands) (Zandvoort)
719 Martijn van Geemen (Netherlands) (Monnickendam)
720 Aart-Jan van Zadelhoff (Netherlands) (Baambrugge)
721 Adri Keet (Netherlands) (Oostzaan)
722 Jakob Kooij (Netherlands) (Den Burg)
723 marc de jong (Netherlands) (Wervershoof)
724 Jeroen de Geus (Netherlands) (Amsterdam)
725 Bart Kramer (Netherlands) (Uithoorn)
726 Twan Verseput (Netherlands) (Oudehaske)
727 Rene de Geus (Afghanistan) (Eelderwolde)
728 Fabian van Stijn (Netherlands) (Uithoorn)
729 Remco Bakker (Netherlands) ('s-Gravenhage)
730 Maurits Franken (Netherlands) (Almere)
731 Frank Heida (Netherlands) (Haarlem)
732 casper bouman (Netherlands) ('s-Gravenhage)
733 Dorian Van Rijsselberghe (Great Britain (UK)) (den burg) de
734 Aaron McIntosh (Netherlands) ('s-Gravenhage)
735 Antonio Cozzolino (United Kingdom) (United Kingdom)